فارسی را پاس بداریم

داشتم به یکی از دوستانم یکی از دروس زبان فارسی سال سوم رو یاد میدادم برای امتحان شهریور ماه اش. در حین یاد دادن و تعلیم کلماتی که توی کتاب نوشته شده بود و کلماتی رو که من تلفظ می کردم کمی منو به فکر انداخت تا اینکه کتاب رو بستم و دیدم نه درست دیدم اسم کتاب زبان فارسی است ولی نمی دونم چرا انقدر از لغات و کلمات عربی به کار رفته شده بود به دوستم  گفتم دقت کردی کلمات رو که چقدر امثال این کلمات رو توی عربی هم خوندیم و یاد گرفتیم پس چرا در زبان فارسی هم رایج هستند گفتم کاش به جای تغییر اس ام اس به پیامک و ایمیل به رایانامه کاش یکمی هم زبان فارسی را تغییر می دادیم تا انقدر از زبان عربی تبعیت نکند.

دوستم گفت بابا بی خیال به من و تو چه فقط کار ما بدبختا اینکه این کتاب رو با چه فلاکتی بخونیم اخر سر هم دلشون نمیاد یک نمره به مستمر دانش اموز اضافه کنن تا حداقل تجدید نشیم. گفتم خدا می دونه.

١-شاید برای چند روز اینده از پرشین بلاگ برم و به بلاگفا بپیوندم.

٢-خیلی یه جوریم شده احساس بدی دارم حس می کنم هیچ کار مفیدی دیشب انجام ندادم کلا توی این ماه انجام ندادم

/ 3 نظر / 14 بازدید
هانی

سلام تو چرا به عربی گیر میدی دختر؟ میدونی زبان فارسی که ما امروزه استفاده میکنیم با وجود کلمات عربی دلنشین وگوارا شده مثلا زبان ایرانی قبل از اسلام زبانی به شدت سخت وانعطاف ناپذیر بود ولی با ورود زبان عربی و امیختن اون با فارسی زبان ایرانیان بسیار شیرین ولطیف شد میدونستی ما اصلا قبل از اسلام چیزی به نام شعر نداشتیم واینو مدیون اسلام هستیم نباید متعصبانه نگاه کرد فکرشو بکن اگر یک زبانی شعر نداشته باشه چی میشه من در این مورد به شدت تحقیق کردم اولین کسی که عروض وقافیه رو برای شعر چید کسی بود به نام احمد ابن ولید فراهیدی واین اشعر رو ما از ایشون به یادگار داریم شما میبینید که مثلا سبک هندی در ایران فقط مدت کمی رواج پیدا میکند اما سبک عراقی قرنهای متمادی سبک رایج ایرانیان بود وشیرینترین سبک ایرانی بود وشیرین زبان ترین شعرای ایرانی از جمله حافظ وسعدی که سالیانست اشعار انها انیس مردم است به سبک عراقی شعر میگفتند وبه قالب های شعری برگرفته از زبان عربی شعر میسرودند مانند قصیده ویا غزل ویا رباعی وغیره........ ایا فکر کردید مثلا چرا اشعار فردوسی ویا رو دکی که پدر شعر فارسیه کمتر در بین مردم طر

هانی

چه بد نصف کامنتم نیومد[ناراحت] به هر حال ممنونم که خبرم کردی بازم منو خبر کن خوشحال میشم مریم جان

غریبه

سلام ،باید فارسی را پاس بداریم ،اما من از شما یه سوال دارم من می خوام ببینم که فارسی زبانا با(گ چ پ ) چطور می تونن جمله بسازن دارین از حروف الفبای عربی استفاده می کنین وراضی نیستین مگه عربا مجبورتون کردن که از حروف الفباشون استفاده کنین اگه می تونیدبرید واسه خودتون یه حروف الفبا بسازید واز آن استفاده کنیدتادیگه لازم نباشه فارسی رو پاس بدارید،یه سوال دیگه چرا از عربا بدتون میاد مگه عربا چکارتون کردن؟